GO Paragliding - kurzy, výlety, tandemy

O paraglidingu...

Přemýšlíš o kurzu nebo tě jen zajímá lítání? Neváhej a koukni se na naše videa a fotky z kurzů, ať vidíš o co go!

Obrázek

Paragliding je úžasný letecký sport využívající stejné principy letu jako větroně či rogala. Ačkoli se rogala konstrukčně odlišují od padákového kluzáku, jsou mu bližší než seskokové padáky, kterým se paraglidingová křídla podobala ve svých začátcích.

Létání je dnes přístupné prakticky každému, není však létání jako létání. Jednou z nejlevnějších variant, jak se dostat do vzduchu, je právě paragliding. Nejde ale jen o peníze, paragliding je vlastně životní styl. Kdo propadne jeho kouzlu, zůstane jím učarován navždy. Tento sport je úzce spjat s přírodou a horami, umožní vám prožít nejedno romantické dobrodružství. Paragliding Vám otevře nový pohled ne svět.

Všichni létáme pro radost. Někteří létají poblíž místa vzletu, další zkoušejí přelety. Není to žádná výsada zkušenějších, stačí jen vystoupat co nejvýše a odletět. Pokud totiž během letu kroužíme ve vzestupných proudech teplého vzduchu, podobně jako ptáci, můžeme vystoupat do výšek několika tisíc metrů. V našich podmínkách, pokud je dobré počasí, to bývá běžně od 1500 až do 3000 metrů nad mořem.

Historie


Již ve 14. století si vyprávěli portugalští mořeplavci o Číňanech, skákajících z vysokých věží za pomoci jakýchsi deštníků. Ale historicky prvním doloženým pokusem o seskok z výšky za pomocí nějakého zařízení je skok Fausta Veranzia, který vyskočil z jakési věže v Benátkách s konstrukcí ze dřeva a plátna. Bohužel však během pádu došlo k totální deformaci a Faust se rozplácl o zem. První úspěšný seskok na padáku absolvoval roku 1797 André Jacques Garnerin. Poté to už šlo rychle. Začalo to používáním padáků v první světové válce, po ní již byl seskokový padák běžnou výbavou vojenských i civilních letounů. První klouzavý padák byl vytvořen Dominem Jalbertem, který na počátku sedmdesátých let zkonstruoval křídlo Para Foil, které je parašutisty dodnes považován za etalon kvality. No a zde je ke zrodu paraglidingu už jen krůček. Dvacátého sedmého června 1978 Jean Claude Betemps jako první odlétá na kluzáku z kopce a v pořádku přistává. Další se okamžitě přidávají a vývoj kluzáků jde velmi rychle až do dnešního stavu.

TOPlist